Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Uplynuly čtyři roky od vydání znamenitého zápisu „Blood Of The Saints“, dva roky od vydání jeho následovníka a velmi slušné nahrávky v jednom „Preachers Of The Night“ a POWERWOLF znovu vydávají studiové album. Ale něco je špatně. Něco je zatraceně špatně, protože obvyklý dojem z dobře odvedené práce saarbrückenské pětice se jaksi nedostavuje. Ať mu člověk pošle v ústrety kolik chce poslechů, ať mu znovu a znovu dává šanci, ne a ne se objevit. A v takovou chvíli už je také jasné proč.
Inu, protože hvězda POWERWOLF stále stoupá nezadržitelně vzhůru, o čemž jsem psal už v recenzi na zmíněné minulé album, a to většinou není dobrý rádce a producent. O tom jsem ostatně psal minule také, ale až teď padly moje obavy na úrodnou půdu. Ve snaze ještě více urychlit svůj útok na čelní pozice světového heavy metalu urychlili zjevně POWERWOLF i studiovou přípravu a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. „Blessed & Possessed“ je albem, které v konkurenci celé diskografie kapely neobstojí ani náhodou, neboť prostě a jednoduše nepřináší zhola nic nového a k tomu je jen prachsprostým výprodejem tradičních poznávacích znamení tvorby bratrů Greywolfových a spol. s opravdu jen minimální (jestli vlastně o ní vůbec lze hovořit) invencí.
Jestliže jste totiž v minulosti mohli mít občas pocit, že jste tu či onu skladbu už dříve v podání POWERWOLF slyšeli, protentokráte se ho prakticky nezbavíte. A co víc, ani s narůstajícími počty poslechů se většinou nedostaví žádné rozlišovací detaily, které by nám na tohle „opakování“ (které je ostatně znamením produkce mnoha předních kapel a neznamená automaticky hned něco špatného) umožnily nahlížet v jiném světle, pročež aktuální jedenáctka nových skladeb vyznívá opravdu hluše a nanicovatě. A to samozřejmě ani nemluvím o další nepřeberné porci „Hallelují“, která se už rovněž poměrně zajídá.
Skladeb, které lze bez uzardění vyslechnout a označit za alespoň trochu obstojné, je proto na albu poskrovnu, respektive jsou celkem čtyři. „Armata Strigoi“, „Sacramental Sister“, „All You Can Bleed“ a závěrečný epos „Let There Be Night“. Tam všude máte pocit, že posloucháte ty staré dobré POWERWOLF, kterým jde o heavymetalovou kvalitu a nikoliv jen tuctovou kvantitu. Naproti tomu však v silné přesile stojí celý zbytek alba na čele s nedomrlou titulní věcí a vrcholem bohapustého opisování sebe sama ve „We Are The Wild“, hudebně i textově bezostyšně opráskávající „Sacred & Wild“ z minulé desky.
A to jsou zkrátka počty jasné a neúprosné. V jejich světle je pak jasné, že pokud si kapela bude chtít minimálně udržet dobytá území a počty svých příznivců pokud možno ještě navýšit, bude pro to muset udělat víc, než jen tenhle drzý pokus o opití posluchače pověstným rohlíkem, protože nic jiného „Blessed & Possessed“ (i s přidaným a jinak moc pěkně pojatým CD coververzí „Metallum Nostrum“) prostě není. Halelujá a bohužel.
1. Blessed & Possessed
2. Dead Until Dark
3. Army Of The Night
4. Armata Strigoi
5. We Are the Wild
6. Higher Than Heaven
7. Christ & Combat
8. Sanctus Dominus
9. Sacramental Sister
10. All You Can Bleed
11. Let There Be Night
Tahle kapela byla vždy naprosto průměrná, nikdy jsem nechápal ten mediální humbuk... Nicméně tohle je sračka epických formátů. Dobře jim tak a haleluja, bitch!
Hodně netradiční černý kov, který do sebe přirozenou cestou nasává prvky mathmetalu a dalších progresivnějších stylů bez toho, aby uhnul v oddanosti kořenů. Po celou dobu instrumentálně zajímavé a emocionálně intenzivní.
Pokud jste přejedeni HAMMERFALL nebo jich stále nemáte dost, jsou tu TWINS CREW. Kdybych nikdy neslyšel nic podobného, asi bych to velebil. Má to šťávu, dynamiku a slušné refrény. Přestože je švédský power/heavy už dost vybraný rybník, tenhle kapr ujde.
Máte-li rádi naléhavý zpěv Cristera Olssona, procítěné severské riffové preludování a nevadí vám ani švédština, na novém albu EREB ALTOR si jistě najdete to své. Na žádné slavobrány to není, ale i poctivé bušení do kovadliny má kolikrát něco do sebe.
Pořád je všechno v pořádku a americká super grupa jede v kolejích poklidného progrocku. I tentokrát se najdou příjemná místa, celkově mám ale pocit, že docházejí silnější melodické nápady. Snad to bude jen takový ten oddech před něčím větším. Doufejme.
Pojďme si zase užít trochu pravého DM chrastění. MACERATION splňují žánrové atributy na potřebných 100% a doručují desku, ze které budou nadšeni zejména příznivci DISMEMBER nebo GRAVE (ale i BOLT THROWER). Zvuk je tučný, hluboký a deska nepostrádá tlak.
AC/DC war metalu a jejich nová deska. Výrazně podobná těm předchozím. Příznivci REVENGE dostanou klasicky zvrhlý a maximálně agresivní klepec. Tak jako vždycky. A tentokrát rovnou přes 40 minut. No, mě to stačilo dvakrát, potřetí do toho už asi nejdu.
Tak je to konečně venku! Pohrobci geniální tech/death entity SPAWN OF POSSESSION jsou zpět v centru dění. V kůži RETROMORPHOSIS působí robustněji a špinavěji, nicméně i tak je dokážete neomylně identifikovat hned po prvním riffu. Epické zmrtvýchvstání.